Choď na obsah Choď na menu
 


                                                                   Sliepky


 súčasnosti v EÚ trpí zhruba 243 miliónov nosníc v klietkových - batériových chovoch. Je to priestor vo veľkosti 20x 30cm, v ktorom sliepka prežije celý svoj život.Chov v klietkach spôsobuje sliepkam fyzické utrpenie – dochádza ku zlomeninám zoslabnutých kostí. A práve od sliepok z klietkových chovov pochádza väčšina vajec, ktoré kupujeme. Kvalita a výživová hodnota takýchto vajec je niekoľkonásobne nižšia ako výživový hodnota vajec z alternatívnych chovov.klietkový chov bude od roku 2012 zakázaný. Podľa smernice EÚ 1999/74/ES je možné v interiéri chovať nosnice pri maximálnej hustote 9 vtákov na m2 na 4 poschodiach (4 bidlá nad sebou). Na podlahe je podstielka (slama). Podstielkový chov je krok ku zlepšeniu životných podmienok hospodárskych zvierat.
Každé vajce už dnes musí byť označené rozlišovacím kódom, ktoré označuje spôsob chovu.

Prvé číslo na kóde prezrádza v akom systéme chovu bolo vajce vyprodukované:
0 – Ekologický chov (Bio) - najvyšší stupeň uspokojenia nosníc
1 – Voľný chov
2 – Podstielkový chov
3 – Klietkový chov – najnepriaznivejší systém chovu
Spoločnosti, ktoré svojim zákazníkom budú ponúkať od roku 2010-2012 na Slovensku aj vajcia z podstielkového chovu :Tesco +uvedenie Biovajec , Jednota, Spar, Billa, Hellmans, Ikea.


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kvalita predávaných vajec

( Medveď, 10. 2. 2012 15:56)

V obchodoch v Brezne ešte stále predávajú vajcia len z klietkového chovu označené kódom číslo 3 napriek tomu, že je takýto chov zakázaný!

sliepka

(zani, 1. 10. 2010 19:15)

sliepky by nemali byť chované v klietkach. aj keď sliepky sú chované v klietkach malé kohúty sú zabité hneď. zadusia ich v plynových akváriach.